...,więc piszę
Jaki leash do deski surfingowej?

Jaki leash do deski surfingowej?

Leash, jest to jeden z wynalazków, który umożliwił ogromny postęp w surfingu. Dzięki niemu, mamy poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zawsze mamy deskę blisko siebie. Mogę śmiało powiedzieć, że każdy z nas, surferów, odczuwa ogromna ulgę, że nie musi za każdym razem płynąć sprintem, po upadku z fali, aby odzyskać utraconą deskę.

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć przy zakupie leash:

  1. Jaka powinna być długość leasha ?Długość leasha powinna być taka sama jak długość deski lub powinien być o stopę od niej dłuższy. Leash nie powinien być super długi, bo jest to niebezpieczne dla wszystkich surferów wokół nas, zasięg deski po upadku wydłuża się i może spowodować kolizje z innym surferem. Zbyt długi leash w dodatku bardzo się plącze, co na dłuższą metę jest bardzo irytujące.
  2. Jaką grubość leash wybrać ?
    Grubość zależy od wielkości fal przez nas surfowanych. Zawodowcy wybierają leash Comp. Są one cieńsze, ponieważ na zawodach najważniejsze jest zmniejszenie oporu. Na ogół standardowy leash jest trwalszy ze względu na swoją grubość. Zachęcam początkujących i średniozaawansowanych do używania standartaowego leash, aby zmniejszyć pękanie spowodowane częstymi upadkami. Osoby surfujące ogromne fale (większe niż 10 stóp) potrzebują dużo grubsze niż standard leash, ponieważ działają na nie ogromne przeciążenia po upadku surfera z fali.
  3. Gdzie mocujemy leash ?
    Punkt mocowania leasha to kostka albo kolano. Wszystko zależy jaką deskę posiadamy i jaki styl surfingu surfujemy. Deski powyżej 9 stóp czyli klasyczne longboardy bardzo często mają leash zapinany pod kolanem. Deski surfingowe do nauki czy też poniżej 9 stóp maja zapięcie ponad kostką.

Jak dbać o leash?

Jeśli chcesz, aby leash deski surfingowej służył Ci przez długi czas, to po prostu postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami. Podobnie jak w przypadku pianek neoprenowych, leash należy czyścić słodką wodą po każdej sesji. Nie zostawiaj go również przez dłuższy czas przywiązanego do deski surfingowej, to zły nawyk, który powoduje zwijanie się i skręcanie, co powoduje utratę swoich elastycznych  właściwości. Dodatkowo nie wystawiaj go na działanie słońca przez długie godziny

Podsumowując o leash.

W dzisiejszych czasach leash to niezbędny element sprzętu surfera czy surferki. Warto sprawdzić jego stan przed rozpoczęciem każdej sesji surferskiej. Warto też wiedzieć, że kiedyś taki leash na pewno się przerwie i wtedy pozostają nam nasze umiejętności pływackie, aby dostać się do brzegu, czy aby złapać naszą deskę. Doradzam, aby zawsze mieć taką świadomość i nie polegać na nim w 100%. Dostępnych jest wiele firm. które produkują leash. Na znanych markach jak FCS, Ocean&Earth czy Dakine się nie zawiedziecie.

 

Skomentuj

Komentarz

×