...,więc piszę
Jak wybrać piankę surfingową i jak o nią dbać ?

Jak wybrać piankę surfingową i jak o nią dbać ?

Czy potrzebujesz eksperta, żeby wybrać odpowiednią piankę?

Jeśli nie masz wystarczającego szczęścia, aby żyć i surfować w wodach tropikalnych to będziesz zawsze potrzebować właściwej pianki na surfing. Jak wybrać piankę surfingową? Mam nadzieje, że mój poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże ci w wyborze twojej nowej pianki.

Mimo, że jest to wręcz obowiązkowy element sprzętu surfera to wiedza o piankach i ich wyborze jest nikła. O deskę surferską wszyscy dbamy i to nawet przesadnie.

Z pianką jest inaczej, na porządku dziennym jest zdejmowanie pianki na żwirowym parkingu po surferskiej sesji, pozostawianie jej na słońcu na wiele godzin, czy też do następnego dnia bez spłukania z niej soli i piasku czy nawet moczu!

Nie ważna jest firma czy kolor pianki ważna jest jej funkcja.

Pianka musi być bardzo obcisła, aby trzymała ciepło. Jest wykonana z materiału zwanego neoprem, który przepuszcza wodę. W surfingu używamy pianek mokrych, a nie jak w nurkowaniu pianek suchych, ponieważ są elastyczniejsze. Jednak po pewnym czasie neopren się rozciąga, więc jeśli kupisz piankę, którą bardzo łatwo jest założyć w sklepie możesz być pewny, że po kilku miesiącach surfowania pianka znacznie się rozciągnie. Przez to będzie luźna w pewnych miejscach, co pozwoli przepływowi dużej ilości wody i przez to starci swoje właściwości termiczne.

Z mojego doświadczenia, jeśli jesteś w stanie wcisnąć się w piankę poniżej minuty w sklepie to ta pianka będzie dla ciebie za duża, nawet jeśli dobrze w niej wyglądasz w danym momencie.

Jak wybrać piankę surfingową ?

  • Wszystko zależy w jakiej temperaturze wody będziesz surfować.
  • Pianki maja grubość mierzoną w milimetrach i stosowana jest najczęściej numeracja 6/5mm, 5/4 mm, 4/3 mm, 3/2 mm i 2mm.
  • Na przykład pianka 4/3 mm jest to pianka o grubości 4 mm w klatce i na plecach, a nogi i ramiona będą miały 3 mm grubości. Im mniejsza grubość neoprenu, tym łatwiej się w niej poruszać dlatego nogi i ramiona zazwyczaj są cieńsze. 
  • Na Kanarach temperatura wody jest cały rok około +20 stopni Celsiusza co oznacza że będę potrzebować pianki 3/2 mm cały rok.
  • W Europie mamy wyraźny spadek lub wzrost temperatur wody w zależności od danego sezonu w roku. Np. W Portugalii w lecie będę używać pianki 4/3mm a w zimie 5/4mm.
  • Jest nie chcesz kupować dwóch pianek to kup taką, która będzie odpowiednia w większości twoich surferskich wypraw.

Rozmiarówka, jak wybrać piankę surfingową ? 

Każdy producent pianek będzie miał swoją własną rozmiarówkę. Pianki dla mężczyzn mają rozmiary S, M, L, XL, ale są też wersje dla wysokich surferów, np. osoba rozmiarze M, ale wysoka będzie szukać pianki MT ( medium tall).

Damskie rozmiary pianek są oznaczone cyframi, tak jak ubrania 6,8,10,12,14, są również modele dla kobiet wysokich np. 8T (8 tall).

Jak dbać o piankę, żeby popływać w niej kilka sezonów?

  1. Kup wiadro gumowe, które zabierzesz na plaże i użyjesz do przebrania się, a tym samym zapobiegniesz zniszczeniu pianki przez żwir lub asfalt na parkingu. Po powrocie do domu użyjesz to wiadro jako pojemnik do spłukania soli z pianki. 
  2. Używaj zawsze chłodnej, słodkiej wody do opłukania pianki. Gorąca woda z czasem zmniejszy elastyczność neoprenu, więc należy tego unikać.
  3. Nie wieszaj pianki w tradycyjny sposób jak ubrania ( tak jak wieszamy koszulę), ponieważ ciężar mokrej pianki rozciągnie piankę w ramionach i tego nie da się naprawić. Piankę zawieś na poręczy lub na wieszaku w talii, tak aby nogawki i ramiona zwisały po obu stronach
  4. Susz piankę w cieniu! Większość początkujących surferów nie bierze tej rady pod uwagę ponieważ chcą mieć piankę sucha na następną sesję. Słońce i promieniowanie UV bardzo szybko zniszczy neopren, pianka zacznie pękać i stanie się mniej elastyczna.
  5. Warto od czasu do czasu przepłukać piankę specjalnym płynem do mycia pianek. Taki produkt możesz kupić w każdym sklepie surferskim np. PissOff . Doradzam to szczególnie gdy pozostawiamy piankę w domu do następnych wakacji lub gdy nasza pianka zaczyna mieć specyficzny zapach.
  6. Nie sikaj w piance! Mocz ma odczyn kwaśny. Nie dość, że jest to nie higieniczne to po kilku sesjach zupełnie zniszczy twoja piankę.
  7. Zakładaj i zdejmuj piankę powoli, warto kogoś poprosić o pomoc, aby otworzyć lub zamknąć suwak z tyłu.
  8. Jeśli masz problem przy zakładaniu pianki, warto wykorzystać surferski trik i użyć plastikowej torby, aby łatwiej przecisnąć stopę czy dłoń przez obcisłą nogawkę lub rękaw.  

Kiedy kupić pinkę surferską, aby nie wydać fortuny ?

Mamy pianki ekonomiczne, o standartowym wykonaniu i pianki z wyższej półki. Wszystko zależy ile godzin chcesz spędzać w wodzie i jaki komfort jest dal ciebie zadawalający. Różnica cenowa jest szokująca i czasem możesz zapłacić za piankę tyle samo co za surferską deskę. Jest jeden trik, który pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i kupić dobrą piankę. Mianowicie są dwa momenty w roku w których możesz kupić piankę o wiele taniej. Zaraz po sezonie zimowym, pianki grube będą przeceniane i to jest dobry moment na jej zakup. Po sezonie letnim spodziewaj się wyprzedaży pianek letnich czyli 3/2 lub pianek krótkich.

Takie tam szmery bajery

Producenci pianek stają na głowie, aby sprzedać każdego roku nową kolekcję pianek. Nie dajcie się nabrać na marketingowe hasła. Kolekcje pianek z roku na rok różnią się nieznacznie.

Jest jednak kilka detali na które warto zwrócić uwagę:

  • Zapięcia

Pianka z zapięciem z przodu z tylu czy nawet bez suwaka. Ma to znaczenie? Nie bardzo, wszystko chodzi o preferencje surfera, wszystkie zapięcia maja wady i zalety.

Zapięcie z tyłu ( Back zip) jest dogodne przy przebieraniu się, łatwo piankę zdjąć czy założyć, ale suwak to jest element pianki, który pierwszy się zepsuje.

Suwak z przodu ( Front zip) poprawia szczelność i termikę, ale zakładanie i zdejmowanie pianki to juz prawdziwa sztuka elastyczności surfera.

Bez suwaka ( Zipless), super wyeliminowany jest suwak, który jest pierwszym elementem w piance, który się zepsuje ale nie jest wcale łatwo w taka piankę wejść i po sesji surferskiej się z niej wydostać.

  • Wykończenie rękawów

Gumowe wykończenie rękawów i nogawek po wewnętrznej stronie zapobiega wlewaniu się wody i podwijaniu mankietów. Jest to pomocne ale nie niezbędne.

  • Szwy

Pojedynczy szew będzie szybko przepuszczał wodę. Taśma po wewnętrznej stronie pianki na szwach spowoduje wolniejszy przepływ wody, a to sprawi, że pianka będzie cieplejsza. Wzmocnienie szwów na stronie zewnętrznej płynnym kauczukiem jest najczęściej stosowane w piankach zimowych czyli grubych bo tu chcemy zyskać na jak najlepszych właściwościach termicznych pianki. Nie doradzam używania takiej pianki w cieplejszej wodzie, czy z dużą ilością słońca bo ten kauczuk pęka i kruszy się.

  • Pady na kolanach 

Producent będzie się zapierał, że jest to dla nas niezbędne wzmocnienie. Zgodzę się z tym tylko jeśli wstajesz z kolan. Jeśli nie, to te pady nie mają najmniejszego znaczenia.

 Ciekawostka historyczna

Pianki to stosunkowo nowy produkt w surferskiej historii. W obiegu od 1952 roku.

Jack O’Neill  uważany jest jako protagonista w tej dziedzinie i dzięki temu rewelacyjnemu wynalazku możemy surfować długo i w każdych warunkach temperaturowych. Kiedyś tylko wody tropikalne kusiły surferów, w dzisiejszych czasach każdy zakątek na ziemi z falami znajdzie swoich amatorów. 

3 Komentarze

    hanna

    13th wrz 2019 - 6:55 pm

    bardzo interesujące informacje

    hanna

    13th wrz 2019 - 6:55 pm

    bardzo interesujące informacje

    Natalia

    20th wrz 2019 - 1:54 pm

    Ekstra! Świetne porady 🙂

Skomentuj

Komentarz