...,więc piszę
Skąd się biorą nazwy surferskich fal i spotów?

Skąd się biorą nazwy surferskich fal i spotów?

Każdy z nas, surferów, nieustanne poszukuje fal, tych zupełnie nowych, jak i sesji na falach o międzynarodowej renomie. Jeśli już surfujesz albo interesujesz się tym sportem to na pewno jesteś w stanie wymienić kilka tych najbardziej znanych na świecie. Często nazwy surferskich fal i spotów są zabawne i wpadają nam szybko w ucho. Godne uwagi jest, iż wiele nazw związane jest ciekawą historią lub legendą.

Zaraz, zaraz, ale kto w ogóle nadaje falom nazwy?

Surferskie spoty są zazwyczaj nazywane przez surferów, którzy wierzą, że po raz pierwszy surfowali na falach w danym miejscu.

  • Dobrym przykładem jest Lance Knight. Dotarł on na Wyspy Mentawai w 1991 roku w poszukiwaniu nowych fal i udało mu się ten cel zrealizować. Znalazł perfekcyjną falę, która załamuje się konsekwentnie w prawo, (co oznacza, że ​​fala załamuje się z prawej do lewej z perspektywy obserwatora na brzegu. ). Nazwał ja Lance’s Right ( “Prawa Lanc-a”).

Fale mogą, też mieć nazwę ze względu na jej niepowtarzalny wygląd czy charakter.

Na przykład fala Pe’ahi, położona na północnym brzegu Maui została nazwana „Szczęki” ( “Jaws” ) . W 1975 roku otrzymała ona ten tytuł od trzech surferów o imieniu John (Roberson, Lemus i Potterick). Myślę, że prawie wszyscy widzieli klasyczny filmowy hit „Szczęki” Stevena Spielberga (z ’75 roku) o przerażającym rekinie ludojadzie. Surferzy zainspirowani tym filmem i drapieżnym charakterem fali nadali jej taką nazwę. Porównując jej nieprzewidywalność do nieprzewidywalności ataku rekina.  Do dnia dzisiejszego widnieje ona na liście najbardziej niebezpiecznych surferskich fal na świecie.

Czasem fale są też nazywane od położenia geograficznego Np. fala w Nazare  w Portugali.

Podwodny Kanion Nazare charakteryzuje się dużymi różnicami głębokości dna oceanu i przez to szczególnie w zimie zaobserwujemy tam wysokie fale. Dlatego, Nazare jest falą o światowej renomie dla surferów gigantycznych fal.

W listopadzie 2011 r. surfer Garrett McNamara, jako pierwszy, ustanowił rekord surfowania na tej fali, o wysokości 23,8 m (78 stóp) . Na dzień dzisiejszy ten rekord został juz niejednokrotnie pobity.

Ciekawostka

Jeśli jesteś entuzjastą surfingu lub widziałeś słynny film surf, “Endless Summer” B. Brown-a.

Kamień czarownic ( Witch’s Rock ) to spot do surfowania na Kostaryce, które w nim występuje. Ta ciekawa nazwa wywodzi się z legendy o wiedźmie mieszkającej na wyspie.

Link do tego konkretnego fragmentu w tym legendarnym filmie tutaj

Nazwy surferskich fal. Czy wszystkie fale mają nazwy własne?

Tylko fale, które załamują się w danym miejscu regularnie otrzymują nazwę. Ze względu na załamanie na rafach lub kamienistym dnie.

 Niewątpliwie piaszczyste dno jest zbyt ruchome, piasek przemieszcza się z przypływami i odpływami, sztormami i prądami. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na zmianę kształtu mielizn i to doprowadza do zmiany miejsca w którym fala się załamuje.

Jak zawsze od reguły są wyjąti, jak np. fala w Portugalii o nazwie Supertubos ( Super Tube czyli po naszemu Super Tuba). Załamuje się ona bardzo dynamicznie na piaszczystym dnie tworząc ogromną tubę. Położona w zatoce jest tak regularna, że raz w roku przeprowadzane są na niej międzynarodowe zawody surferskie.

Co to jest ten “tube”?

Tube to transport publiczny w Londynie…Żartowałam.

W terminologii surfera “tube” czyli tuba ( czasem zwana beczką “barrel”), to taki wodny tunel stworzony przez załamującą się falę. Dla wielu surferów jest to szczyt marzeń. Złapanie i surfowanie w tubie jest bardzo zaawansowaną umiejętnością. Niektórzy surferzy spędzają lata (a nawet całe swoje życie) na surfowaniu i nigdy tak naprawdę nie osiągają przyjemności w niej surfowania.

W erze tanich linii lotniczych i bezproblemowego poruszania się po świecie, są jeszcze miejsca nie nazwane, a co najważniejsze nie surfowane, więc komu w drogę temu… fale.

4 Komentarze

    Zu

    8th wrz 2019 - 4:43 pm

    Super post, wiele się nauczyłam!

      Poloca

      9th wrz 2019 - 9:20 pm

      I o to chodzi! Mam nadzieję, że będzie się fajnie tego bloga czytało 🙂

    Hanna

    9th wrz 2019 - 2:16 pm

    Bardzo dobry tekst.

      Poloca

      9th wrz 2019 - 9:17 pm

      dzięki 🙂

Skomentuj

Komentarz