...,więc piszę
Wideo analiza w surfingu to klucz czy konieczność?

Wideo analiza w surfingu to klucz czy konieczność?

Wideo analiza jest nowym narzędziem stosowanym przez profesjonalnych trenerów surfingu na całym świecie. Zdecydowanie pomaga w świecie zawodowców, ale coraz częściej jest kluczem w do poprawy surferskich umiejętności także dla amatorów.

Informacje z wideo analizy

Dzięki wideo analizie trener jest w stanie:

  • Zgłębić technikę wstawania na deskę.
  • Zanalizować posturę surfera/ki.
  • Sprawdzić poprawność techniki w wykonywanych skrętach.
  • Przestudiować wybór fali.
  • Rozłożyć na czynniki pierwsze wybór skrętu i fragmentu fali na, której dany skręt został wykonany.

Wnioski z wideo analizy i wyznaczanie nowych celów

Po dogłębnej analizie materiału filmowego, czy zdjęciowego trener jest w stanie wytłumaczyć błędy i wskazać dobrze wykonane elementy przez surfera. Następująco zada ćwiczenia korygujące technikę lub techniczne misje do wykonania w następnej sesji surferskiej.

Korekcja techniki dzięki wideo analizie

W tym indywidualnym sporcie wszystko dzieje się w ułamkach sekund, a w dodatku fala porusza się we własnym rytmie. Dlatego dobra i poprawna technika da nam możliwość wykorzystania całego potencjału każdej złapanej fali.
Osobiście bardzo często spotykam się w mojej pracy z surferami, którzy mają sporo zakorzenionych błędów technicznych. Często uniemożliwiają im one, osiągniecie wyznaczonych celów. Zawsze sięgam po wideo analizę jako środek dydaktyczny. Świetnie służy ona do zobrazowania danego technicznego problemu. W dodatku dany surfer jest w stanie zobaczyć wielokrotnie swoją kilku sekundową przejażdżkę na fali. Nie muszę chyba nawet tłumaczyć, że zobaczenie siebie surfującego na fali jest niebywale zadowalające. 

Trenerzy surfingu filmujący sesję surferską przydatną do późniejszej wideo analizy.
Trenerzy surfingu filmujący sesję surferską przydatną do późniejszej wideo analizy.

Wideo analiza w surfingu jako pomoc dydaktyczna dla każdego surfera

Nawet jeśli jesteś początkującym surferem lub surferką to możesz dużo się nauczyć z analizy filmów czy zdjęć z trenerem surfingu. Jeśli poważnie myślisz o tym sporcie lub chcesz osiągnąć szybki postęp to wideo analiza jest zdecydowanie kluczem, a może nawet koniecznością, aby poprawić swoje umiejętności surferskie.

Skomentuj

Komentarz

×